Лікування радіоактивним йодом

Відповіді на ваші запитання про лікування радіоактивним йодом

Ми сподіваємося, що інформація, представлена далі, відповість на багато Ваші питання, але може викликати і інші. Якщо у Вас виникнуть питання, не висвітлені в доданих розділах, або Ви не розумієте будь-які вирази - зверніться до лікаря або будь-якого співробітника відділення радіонуклідної діагностики та терапії. 

1. Що таке радіоактивний йод?

Радіоактивний йод (131I) - радіоактивна форма йоду, яка використовується для того, щоб обстежити і лікувати різні захворювання щитоподібної залози людини. Йод - це елемент, необхідний для нормальної роботи щитоподібної залози. Вона розташована біля основи шиї, по передній поверхні, і бере участь в процесах обміну практично всіх життєво важливих органів і систем організму. Подібно до звичайного йоду, радіоактивний йод проникає і накопичується в клітинах щитоподібної залози. Це дозволяє використовувати його в діагностиці та лікуванні захворювань щитоподібної залози. Лікувальний ефект заснований на радіоактивності 131I, який опромінює зсередини всю залозу бета- і гамма-випромінюванням. 90% терапевтичного ефекту обумовлено саме бета-випромінюванням з пробігом радіоактивних частинок в 2-3 мм. Радіоактивність знищує як клітини залози (залишки самої тканини), так і пухлинні клітини, що поширилися за її межі. Лікування проходить практично безболісно.

2. Для чого необхідна діагностика з радіоактивним йодом-131?

Дане обстеження призначається пацієнтам, яким оперативно видалена щитоподібна залоза. Після тиреоїдектомії, через 3-4 тижні підготовки (відміна гормонів щитоподібної залозі, або використання препарату Тіроген) хворому вводиться радіойод. Можливі залишки тканини щитовидної залози і пухлинні клітини мають здатність захоплювати йод. 

Через добу після прийому радіофармацевтичного препарату (РФП) Na131I проводиться обстеження на гамма-камері з метою візуалізації, можливого післяопераційного залишку тканини щитоподібної залози. Також з урахуванням  даних інших обстежень (ультразвуковим, радіологічним, лабораторним) оцінюється  поширеність захворювання 

3. Як вводиться радіоактивний йод?

Прийом радіоактивного йоду зазвичай здійснюється  шляхом проковтування звичайного вигляду і розмірів желатинових капсул, що містять сам радіоактивний елемент. Капсули без смаку і запаху проковтують, не розжовуючи, і запивають одним - двома склянками води (не соку). У виняткових випадках, можливо, Вам буде запропонована рідка форма радіойода з аналогічними характеристиками. У цьому випадку після прийому необхідно добре прополоскати порожнину рота водою, а останню відразу випити. Якщо Ви носите знімні зубні протези, швидше за все Вас проситимуть видалити їх перед прийомом рідкого йоду.

4. Чи дійсно радіоактивний йод небезпечний для інших?

Застосування радіації для Вашого лікування використовується для Вашої користі. Тим не менш, вона шкідлива для тих, хто входить в контакт з Вами. Щоб знизити ризик опромінення оточуючих, Ви будете розміщені в окремій палаті або палаті з пацієнтом, що має аналогічне захворювання. Обслуговуючий медичний персонал не зможе залишатися з Вами довше, ніж на час, необхідний для прояву уваги до Ваших потреб, і буде носити рукавички і інший захисний одяг.

5. Чи шкідливий радіойод для вас?

Терапія з використанням радіойода широко відома, як ефективний засіб в лікуванні захворювань щитоподібної залози. Побічні ефекти слабо виражені за умови виконання рекомендацій щодо їх профілактики. З метою захисту слизової шлунка за 30 хвилин до прийому ізотопу Вам буде дано антацидний препарат (наприклад альмагель). Після прийому капсул радіойода необхідно додатково випити 2 склянки мінеральної води. Найближчим часом можливе "першіння в горлі", нудота, блювота, слабкість і відсутність апетиту, локальна припухлість на шиї, пізніше можливе загострення хронічних захворювань, явища гастриту, циститу і сіалоаденіта (запалення слинних залоз). Запалення слинних залоз виникає у 30% пацієнтів і може бути гострим і хронічним. Симптоми сіалоаденіта можуть проявлятися протягом 24-х годин і більше характерні для пацієнтів, які отримали велику активність радіойоду, при наявності невеликих залишків функціонуючої тканини щитовидної залози. Для профілактики розвитку цього ускладнення рекомендується використання жувальної гумки, льодяників, лимонів, прикладання холодних компресів і пиття великої кількості рідини. Можливо також поява тимчасової болю в язиці або зниження смакової чутливості. У процентному співвідношенні  гастрит відзначається у 30%, зниження рівня лейкоцитів і тромбоцитів - у 70%, локальний набряк на шиї з больовим синдромом - у 10-20% пацієнтів. Літературні дані про розвиток  лейкемії, фіброзу легень, ураження гонад і кісткового мозку дуже рідкісні. Виконання рекомендацій по підвищеному водному навантаженні, стимуляції вироблення слини,  та призначення препарату щодо захисту слизової шлунка, зводять ризик зазначених реакцій до мінімального.

6. Які ліки я можу приймати?

Таблетки гормону щитовидної залози - левотироксина перешкоджають лікуванню або обстеження з радіойодом. З огляду на це, Вам необхідно припинити приймати їх за 3- 4 тижні до планованого прийому радіойоду (госпіталізації). За цей час Ви можете відчути себе стомленими або слабкими, особливо у другій половині дня, можлива також надбавка у вазі, набряклість обличчя і кінцівок, огрубіння голосу, поява запорів, посилення проявів нестачі кальцію (якщо раніше вони були).

Крім цього, можливі такі переживання і відчуття:  депресія, забудькуватість, сухість шкіри і волосся,  мерзлякуватість, порушення менструального циклу у жінок,  зниження уваги, апатія, швидка стомлюваність. Дані прояви зникнуть протягом 1-2-х тижнів після початку прийому левотироксину знову.

Багато мікстури від кашлю, мінеральні та харчові добавки, а також серцеві засоби містять значну кількість йоду. Останній захоплюється залишками щитовидної залози або пухлинними клітинами так само, як і радіойод. При цьому ефективність радіойоддіагностіки або радіойодтерапії знижується, а результат обстеження спотворюється. При прийомі препаратів кальцію необхідно відмовитися від використання протягом 1 місяця до лікування "морського кальцію". Будь ласка, принесіть з собою будь-які інші таблетки і ліки, які Ви приймали в останні 4 тижні, і покажіть їх Вашому лікарю. Повідомте також про всі рентгенівських дослідженнях, які Вам виконувалися, так як деякі з них вимагають використання йодовмісних речовин.

 Лікарські засоби Терміни скасування:

Тиреостатики (мерказоліл, пропілтіоурацил, тирозол і т.д.) Від 3-х до 7-и днів

Природні і синтетичні гормони щитовидної залози: 10 днів для трийодтироніна і 4 тижні для левотироксина

Відхаркувальні засоби, вітаміни, харчові добавки, що містять звичайний йод: 1-2 тижні в залежності від вмісту йоду

Йодовмісні препарати (аміодарон і т.д.): 1-6 місяців

Місцеве застосування йоду (обробка шкіри, слизових і т.д.): 1-2 тижні

Рентгенконтрастні речовини при дослідженнях 

- водорозчинні внутрішньовенні: 3-4 тижні

- жиророзчинні пероральні (наприклад, для холецистографії): 3 місяці

- масляні (наприклад, при бронхографії): 6-12 місяців

7. Чи можна приймати відвідувачів?

Всі відвідування після прийому радіойоду виключаються. Єдине спілкування з відвідувачами можливо через медперсонал. Ви не повинні передавати їм що-небудь, включаючи залишки продовольства, напої, друковану продукцію або одяг. Будь ласка, запитайте медперсонал при сумнівах, які виникли з приводу того чи іншого предмета.

Вагітним і дітям до 18 років забороняються будь-які відвідування пацієнтів, які отримують як лікування, так і обстеження з радіойодом.

8. Що робити після прийому радіоактивного йоду?

Для кращого всмоктування, отримання кращого терапевтичного ефекту при меншому променевому навантаженні на шлунок після прийому капсульного або рідкого радіойода протягом першої години вживати додатково продукти харчування і пиття не треба. Після проковтування капсули радіойода він накопичується в щитовидній залозі, її можливих залишках (після операції) або в інших вражених  органах. Виведення його здійснюється з сечею, калом, слиною, потом і диханням. В результаті, радіоактивність може осідати на навколишні предмети: одязі, ліжку, стінах і особистих речах - на всьому, з чим Ви стикаєтеся. Тому кожен пацієнт може брати з собою тільки необхідні особисті речі. Необхідно дотримуватися наступних правил поведінки.

8.1 Ви повинні бути попередньо обов'язково переодягнені.

8.2. При здійсненні ранкового туалету або користуванні водою, вмиваючись і при чищенні зубів, стежте, щоб вода не розбризкується поза раковини.

8.3. Обов'язково ретельно прополіскуйте Вашу зубну щітку після кожного використання.

8.4. При відвідуванні санвузла стежте, щоб сеча не розбризкувалася поза унітазу, і здійснюйте змив повним бачком води двічі. Всі пацієнти (і чоловіки) від початку лікування до виписки користуються унітазом тільки сидячи.

8.5. Якщо Ви випадково щось розбризкали або розлили, будь ласка, повідомте про це санітарку або медичної сестри.

8.6. При нудоті і блювоті користуйтеся поліетиленовими мішками в палаті або унітазом, з обов'язковим повідомленням чергового персоналу. При використанні унітазу блювотні маси змивати двічі. При блювоті в палаті - тільки в мішок, в крайніх випадках - на ліжко, але не в раковину.

8.7. Необхідно мити руки, як перед їжею, так і перед іншими маніпуляціями.

8.8. Не використовуйте багаторазовими  носовими хустками, бажано мати одноразові паперові.

8.9. Використану туалетний папір змивайте в унітазі.

8.10. Ваша вхідні двері повинні бути постійно закрита.

8.11. Жувальну гумку відразу по зникненню смаку викидайте в поліетиленові пакети сміттєвих відер. Всі залишки їжі, що вживається також складайте тільки в пакети.

8.12. Не годуйте через відкриті вікна птахів і тварин.

8.13. Не забувайте щодня приймати душ.

8.14. Необхідно щодня мати випорожнення, при його відсутності повідомте персонал -Вам запропонують проносні засоби.

8.15. До виписки вихід з відділення тільки в бахілах на взуття.

9. Загальна тривалість перебування в лікарні

У нашій країні проведення радіойодтерапії амбулаторно неможливо. Прийом, лікування та подальше обстеження пов'язано з вимогами радіаційної безпеки. У зв'язку з цим, кожен пацієнт після прийому 131I на певний термін знаходиться в палаті закритого типу, без можливості вільного переміщення.

Весь медичний персонал спеціально навчений роботі з радіоактивними матеріалами . З 3-х діб від початку лікування дозиметрист робитиме заміри - вимірювання радіоактивності, що залишається у Вашому тілі. Отримані дані повідомляються штату лікарів і медсестер. Коли рівень радіоактивного йоду стане досить низьким, Ви будете обстежені на гамма-камері. І тільки тоді, коли Ваш лікар буде задоволений Вашим станом і результатами обстеження, Ви будете виписані. Середня тривалість перебування в лікарні становить від чотирьох до семи днів. Як скоро Ви зможете повернутися додому, залежить тільки від рівня залишкової радіоактивності в Вашому тілі. Велика частина радіоактивних компонентів захоплюється щитовидною залозою протягом перших 24 годин. Як тільки радіоактивність у Вашому організмі досягла безпечного рівня, з дозволу лікаря можлива Ваша виписка.

читати далі