Лікування радіоактивним йодом
Відповіді на ваші запитання про лікування радіоактивним йодом (продовження)
10. Що являє собою сцинтиграфічне дослідження на гамма-камері?
Сцинтиграфічне дослідження дозволяє визначити місце фіксації радіоактивного йоду у вашому організмі. При проведенні сцинтиграфії (сканування) необхідно, щоб Ви нерухомо лежали на поверхні столу гамма-камери протягом всього дослідження. Ця безболісна процедура триває максимум 40 хвилин. Якщо Ви не можете лежати довго на плоскій поверхні або боїтеся замкнутих просторів, будь ласка, повідомте про це заздалегідь. Апарат Вас не опромінює, навпаки, Ви є джерелом випромінювання. В результаті на екрані дисплея або на іншому носії буде отримано зображення розподілу радіойода в вашому тілі. Це допомагає виявити ефективність попереднього лікування і встановити поширеність процесу. За даними сцинтиграфії і іншими дослідженням в подальшому вибирається тактика лікування і ведення пацієнта.
11. Чи необхідні повторні курси лікування?
Стан деяких пацієнтів вимагає двох і більшої кількості курсів лікування. Кожен випадок захворювання щитовидної залози індивідуальний. При виписці лікар обговорить з Вами необхідність повторної терапії та орієнтовні терміни її проведення. Останні можуть зазнавати зміни за результатами Вашого обстеження (рівня пухлинного маркера в крові - тиреоглобуліну, даними ультразвукового обстеження та / або радіологічного).
12. Радіойод і вагітність
Вагітність є абсолютним протипоказанням до обстеження та лікування із застосуванням всіх радіоактивних речовин і радіойода, зокрема. Кожна жінка дітородного віку без менструації вважається вагітною, поки не доведено протилежне.
Якщо Вам виконана операція на щитовидній залозі і після неї було рекомендовано лікування радіойодом, то жінкам рекомендується планувати вагітність не раніше, ніж через рік після такого лікування, а чоловікам - не раніше, ніж через 2 місяці.
13. Рекомендації по харчуванню
При підготовці до проведення радіойодтерапії пацієнтам зазвичай рекомендують дотримуватися дієти з низьким вмістом йоду.
Мета низькойодної дієти полягає в тому, щоб зменшити вміст в організмі йоду і, таким чином, підвищити ефективність діагностичного або лікувального впливу радіоактивного йоду. При дотриманні подібної дієти до моменту введення радіойоду в організм клітини, здатні його поглинати, відчувають йодний голод. Тому вони здатні поглинати радіоактивний йод активніше.
У здорової людини основним органом, що поглинає йод, є щитоподібна залоза. Якщо в результаті операції щитовидна залоза була видалена, виявлення вогнищ поглинання радіойоду в інших органах (наприклад, в лімфатичних вузлах, легенях) допоможе більш точно визначити поширення хвороби і вибрати оптимальні варіанти лікування. А так як радіоактивний йод здатний вбивати "погані" клітини, то його використовують в таких ситуаціях для лікування.
Дієта з низьким вмістом йоду призначається на відносно короткий період часу: зазвичай це відбувається за 2 тижні до прийому радіойоду і триває протягом всього курсу діагностики або лікування.
Нижче даються рекомендації по дотриманню низькойодної дієти. Однак для кожного пацієнта потрібен індивідуальний підхід, тому остаточні рекомендації вам необхідно почути від лікаря.
Пам'ятайте, що низькойодна дієта не означає без солі, тобто, Вам не потрібно відмовлятися від вживання солі. Ви можете використовувати нейодовану сіль і підсолювати їжу так, як ви звикли.
Низькойодна дієта не означає повну відсутність йоду в вашому раціоні. При дотриманні цієї дієти слід виключити продукти з високим вмістом йоду (більше 20 мкг в 1 порції) і максимально обмежити продукти з помірним вмістом йоду (5-20 мкг в 1 порції).
Ви можете вживати в їжу продукти, в яких вміст йоду не перевищує 5 мкг в 1 порції. Існує безліч продуктів, в яких вміст йоду настільки низько, що їх вживання не впливає на результат вашого обстеження і лікування.
Пропонуємо вам ознайомитися з переліком продуктів, які не слід вживати при дотриманні низькойодной дієти і які слід обмежувати.
Продукти харчування й харчові добавки, які слід виключити
1. Будь-які морепродукти: морська риба, краби і крабові палички, креветки, мідії, морські водорості (капуста і т.д.) і препарати, що містять морські водорості ( "Фітосплат" і т.д.).
2. Молочні продукти (сири, сметана, йогурти, вершкове масло, морозиво, сухі молочні каші та ін.).
3. Яєчний жовток, а також страви, при приготуванні яких яєчний жовток використовується у великій кількості. Яєчний білок не містить йоду, при дотриманні дієти його можна вживати без обмежень, якщо у вас немає інших протипоказань для нього (при неможливості відмовитися від вживання яєць, необхідно знизити їх споживання до 3-х на тиждень).
4. Промислові хлібобулочні вироби, що містять консерванти з йодом. Ви можете бути впевнені, що у вашому раціоні мало йоду, якщо вживаєте домашню випічку, приготовлену з використанням нейодованої солі і без інгредієнтів, багатих на йод (наприклад, яєчних жовтків).
5. Всі продукти і страви, які мають червоний, помаранчевий і коричневий колір, а також ліки, в яких використовуються барвники зазначених відтінків. Багато з них містять йодний барвник (еритрозин - Е127), що не завжди вказується на етикетці продукту. Тому краще такі забарвлені продукти в їжу не вживати.
6. Молочний шоколад. Морозиво. Можна вживати в невеликій кількості какао-порошок і деякі сорти темного шоколаду. Однак необхідно контролювати склад шоколадних продуктів, уважно читаючи інформацію на упаковці.
7. Соєві продукти (соуси, молоко, сир тофу). У них йод може міститися в досить великій кількості.
8. Червоні, фіолетові, строкато пофарбовані сорти квасолі. вітаміни і харчові добавки.
9. Якщо ви потребуєте в період дотримання дієти в прийомі вітамінів, приймайте ті, які не містять йоду. Склад препарату завжди вказано на упаковці.
10. Солоні горіхи, чіпси, консервовані фрукти і м'ясні консерви, салямі, розчинна кава, східна їжа, піца, кетчупи, картопля-фрі, яблучне пюре, банани, вишні, курага.
11. Зелень: кріп, петрушка, листовий салат, крес салат; кольорова капуста, зелений перець, запечений картопля в "мундирі", кабачок, маслини, хурма.
Продукти та інгредієнти, що містять мінімальну кількість йоду
- свіжі фрукти і соки: яблуко, авокадо, мускусна диня, грейпфрут і інші цитрусові, персик, родзинки, ананас;
- овочі сирі і свіжоприготовані (крім бобів, соєвих продуктів і картоплі з шкіркою), заморожені без солі овочі;
- кокосовий горіх, несолоним арахісові горіхи і арахісове масло;
- в помірній кількості - продукти із зернових (страви з круп, макаронні вироби), м'ясо птиці (індичатина, курка) і свіжі сорти м'яса (яловичина, телятина, ягня), прісноводна риба;
- цукор, але краще - мед, желе, фруктові сиропи, джеми;
- чорний перець, свіжі і висушені трави,
- рослинні масла (крім соєвого) і салатні заправки, які містять дозволені компоненти;
- яєчна локшина, коричневий і білий рис;
- страви домашнього приготування з продуктів з низьким вмістом йоду з використанням нейодованої солі;
- напої безалкогольні газовані (кола, дієтична кола, лимонад, напої, що не містять барвника еритрозина), фільтрована кава, чай.
14. Рекомендації після виписки
Після виписки пацієнтові рекомендується дотримуватися викладених нижче правил.
- Вдома чи на роботі постарайтеся сидіти і стояти в достатній відстані від інших - мінімум в 1-му метрі. При знаходженні в безпосередній близькості досить довгий час (більше 1-го години), дотримуйтеся дистанції в 2 метри.
- Уникайте статевих контактів і спіть на самоті протягом трьох днів (протягом одного тижня, якщо Ваша дружина вагітна).
- Протягом 8-ми днів не наближайтеся більше, ніж на 1-2 метра до дітей молодшого віку (до 3-х років); якщо Вашим дітям від 3-х до 10-ти років, по можливості, уникайте з ними тісних контактів, таких, як тривалі обійми, не носіть їх на руках; при необхідності виконання догляду за дітьми до 2-ох років, за ними повинен доглядати хтось інший (якщо можливо, домовтеся про тимчасове розміщення дітей у родичів і друзів).
- Ретельно мийте руки з милом кожен раз після відвідування туалету.
- Зполоскувать ванну (раковину, душову кабіну) кілька разів після користування.
- При користуванні туалетом зливайте воду 2-3 рази протягом 2 тижнів після отримання радіойода., Чоловікам рекомендується сідати при сечовипусканні, щоб уникнути розбризкування сечі і використовувати туалетний папір.
- Рекомендується обов'язково використовувати прийнятні для Вас методи контрацепції (жінкам - протягом 6-12 місяців, чоловікам - не менше, ніж перші 2 місяці). Додаткову інформацію можна отримати у лікаря.
- Якщо ви годували дитину грудьми до отримання радіоактивного йоду, то після курсу діагностики або лікування грудне вигодовування переривається, і дитину переводять на штучне годування.
- Весь особистий одяг, що використовувався при перебуванні в лікарні утилізується, після дозиметричного контролю
- Продовжувати вживати якомога частіше жувальні гумки, лимон і кислі смоктальні цукерки протягом тижня (для якнайшвидшого очищення слинних залоз від радіоактивного йоду).
- По можливості треба уникати або обмежувати контакти з вагітними жінками, триматися від них на відстані, як мінімум в 2 метри.
- Вихователі дитячих садків, вчителі та інші працівники, які мають тісний контакт з дітьми до 10 років, повинні бути відсторонені від роботи на строк, встановлений Вашим лікуючим лікарем-онкологом.
- У невеликих кількостях після виписки радіоактивний йод буде продовжувати виділятися при слюно- і потовиділенні. Тому столові прибори, мочалки, рушники, простирадла і т.п. повинні бути строго індивідуальні. Після звичайного прання ці речі очищаються.
- Якщо Вам раптово довелося лягти в лікарню, або Вас доставили туди в екстреному порядку, повідомте, будь ласка, свого лікаря, що Ви нещодавно приймали радіоактивний йод.
Ви можете самостійно знайти більше інформації в Інтернеті. У зв'язку з тим, що не вся знайдена інформація може бути точною, пам'ятайте, що Ваш лікуючий лікар - найкраще джерело інформації
|