Архів новин

2023  2022  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013 
січень
лютий
березень
квітень
травень
червень
липень
серпень
жовтень

Новини

29 грудня 2013

Спосіб диференційної діагностики аутоімунного та неаутоімунного типів цукрового діабету

Класифікація цукрового діабету (ЦД) за типом досі залишається важливою клінічною проблемою, оскільки її помилкове вирішення може призвести до затримки призначення життєво необхідного лікування. Помилки в діагностиці типу ЦД, яких припускаються лікарі первинної ланки допомоги у Великій Британії, досягають 15%. В Україні ця проблема є не менш актуальною. Частіше за все труднощі в класифікації за типом виникають у разі встановлення діагнозу ЦД у молодих дорослих, оскільки вважається, що типовий ЦД 1-го типу (ЦД1) аутоімунного ґенезу виникає у осіб до ЗО чи до 35 років, а типовий ЦД 2-го типу (ЦД2) - після 40 років життя. Проте, у багатьох випадках класифікація ЦД за типом викликає труднощі і в інших вікових групах. Клінічний фенотип ЦД2 все частіше виявляють навіть у дітей. А лабораторні ознаки аутоімунного діабету з розвитком потреби у лікуванні інсуліном спостерігаються у значної кількості пацієнтів, що захворіли на ЦД у дуже зрілому віці.

Автори поставили задачу розробити спосіб диференційної діагностики аутоімунного та неаутоімунного типів ЦД за рахунок визначення наявності мутації rs13266634 гена SLС30А8 транспортера Zn 8 типу (ZnТ8). Це дозволить диференціювати типи ЦД, а саме - ЦД1 або його підтип LADA та ЦД2 і завдяки цьому вибрати патогенетично зумовлений метод лікування.

 Дослідження поліморфізму генних маркерів дозволяє визначити наявність мутації rs13266634 і при виявленні генотипу, що містить алель Т, пов’язаний з розвитком аутоімунного ЦД, зробити висновок про більшу вірогідність наявності у пацієнта аутоімунного ЦД1 або підтипу LADA, а при відсутності цієї алелі - ЦД2. Спосіб є ефективним і доступним для диференційної діагностики аутоімунного та неаутоімунного типів ЦД і рекомендується для використання в клінічній практиці.

Автор: Холангот М.Д., Тронько М.Д., Кравченко В.І., Охріменко Н.Д. та ін.
Джерело: Свідоцтво на корисну модель «Спосіб диференційної діагностики аутоімунного та неаутоімунного типів цукрового діабету (ЦД), що включає дослідження поліморфізму генних маркерів"